Energiafogyasztás: A címkézési szabályok kerete

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

(EU) 2017/1369 rendelet az energiacímkézésről

MI E RENDELET CÉLJA?

A rendelet meghatározza az energiával kapcsolatos termékek címkézésének alapját, ezáltal megadja a szokásos információkat az energiahatékonyságról – valamint az energia és más erőforrások fogyasztásáról –, hogy segítse a fogyasztókat a vásárlási döntésekben. A rendelet nem foglalkozik a használt termékekkel, kivéve, ha azokat az EU-n kívülről importálják, vagy azok közlekedési eszközök.

A rendelet hatályon kívül helyezi a 2010/30/EU irányelvet.

FŐBB PONTOK

Minden, energiával kapcsolatos terméken címkéket alkalmaznak egy új, korszerűsített és egyértelműbb skála szerint, amely A-tól (a leghatékonyabb) G betűig terjed (a legkevésbé hatékony). Ez a rendszer felváltja az előző rendszer A+++ és G közötti címkéit, mert a nagyobb energiahatékonyságú termékek fejlesztése miatt ez kevésbé hatékony. Követelmény a termékismertető adatlap is.

A már 2017. augusztus 1. előtt használatban lévő címkéket az Európai Bizottság felülvizsgálja, vagyis újrakalibrálja, hogy megfeleljenek az új rendeletnek.

A rendelet kiegészítésére a Bizottság egy külön, felhatalmazáson alapuló jogi aktust fogad el minden egyes meghatározott termékcsoportra. Ez megállapítja az adott termékcsoportok címkézésével szembeni követelményeket, ahol:

A meghatározott termékcsoportokra vonatkozó, felhatalmazáson alapuló jogi aktusokban rendelkezni kell egyebek közt a következőkről:

A szállítói és kereskedői felelősségek a következők:

A kereskedőknek, ezen belül az interneten értékesítő kereskedőknek a szállító által biztosított címkét fel kell tüntetniük és a termékismertető adatlapot a vásárlók rendelkezésére kell bocsátaniuk az értékesítés helyén.

A Bizottság létrehoz egy termékbejegyzési adatbázist:

Az adatbázis lehetővé teszi a nyilvánosság számára, hogy utánanézzenek a címkéknek és a termékismertetőknek, ami megkönnyíti a háztartási készülékek energiahatékonyságának összehasonlítását.

A rendelet megköveteli azt is, hogy a gyártók tájékoztassák vásárlóikat, amennyiben a szoftver vagy a firmware (a hardverbe beépített, a hardver és az operációs rendszer közötti interfészként szolgáló szoftver, például egy okostelefon vagy számítógép esetében) frissítései csökkenthetik a termék energiahatékonyságát. A rendelet megtiltja a „hatástalanító berendezések” használatát, amelyek megváltoztatják a termék teljesítményét a tesztelés folyamán.

2025. augusztus 2-ig a Bizottság értékeli e rendelet végrehajtását, és arról jelentést nyújt be az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2017. augusztus 1-jén lépett hatályba, kivéve a termékadatbázissal kapcsolatos szállítói kötelezettségeket, amelyek 2019. január 1-től hatályosak.

HÁTTÉR

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2017/1369 rendelete (2017. július 4.) az energiacímkézés keretének meghatározásáról és a 2010/30/EU irányelv hatályon kívül helyezéséről (HL L 198., 2017.7.28., 1–23. o.)

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács 2009/125/EK irányelve (2009. október 21.) az energiával kapcsolatos termékek környezetbarát tervezésére vonatkozó követelmények megállapítási kereteinek létrehozásáról (HL L 285, 2009.10.31., 10–35. o.)

A 2009/125/EK irányelv későbbi módosításait belefoglalták az alapszövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt szöveg kizárólag tájékoztató jellegű.

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak: Európai energiabiztonsági stratégia (COM(2014) 330 final, 2014.5.28.).

A Bizottság közleménye az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak, a Régiók Bizottságának és az Európai Beruházási Banknak – A stabil és alkalmazkodóképes energiaunió és az előretekintő éghajlat-politika keretstratégiája (COM(2015) 80 final, 2015. február 25.)

utolsó frissítés 27.06.2018